ECTACOINC.PL Info | Język angielski czy język niszowy - na co warto postawić?

Skrivanek,  Polska
 
 
Dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że znajomość języków obcych jest jedną z podstawowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy. Przeglądając oferty pracy publikowane w dedykowanych serwisach internetowych, można zaobserwować, w jak wielu z nich wśród wymagań pojawia się znajomość języka obcego. Ostatnie badanie Eurobarometru* wykazuje, że ponad 40% rekruterów z sektora produkcyjnego podkreśliło, iż oczekują wysoko rozwiniętych zdolności językowych od absolwentów studiów wyższych.
W dobie rosnącego bezrobocia i rekordowej liczby osób z wyższym wykształceniem będących bez pracy, jest to kolejne kryterium zawężające dobór pracownika. Co więcej, znajomość języka obcego, to także otwarte drzwi do źródeł wiedzy pozwalających na dalszy rozwój. Oczywiście tak skrajne przykłady wybrano, by wykazać, że podobny trend panuje w całej rozpiętości rynku pracy.
 
Skoro bez znajomości języka obcego nie ma co myśleć o znalezieniu dobrej pracy i rozwoju zawodowym, powstaje pytanie, jaki język jest najbardziej pożądany przez pracodawców? Lingua franca ( czyli język powszechnie używany w biznesie)czy język niszowy? Nie da się zaprzeczyć, że język angielski jest niezwykle ważny w międzynarodowej wymianie handlowej, a także coraz częściej uznawany za podstawową umiejętność. Co więcej, idąc tym tropem, możemy odkryć, że w ogromnej części Europy, a także i poza nią, angielski jest tak powszechny, że nie jest już nawet uznawany za język obcy, przynajmniej w sferze biznesowej. Aby nie być gołosłownym należy wspomnieć, że językiem angielskim jako natywnym posługuje się aż 365 mln ludzi na całym świecie, natomiast przewiduje się, że globalnie posługuje się nim nawet 1,6 mld osób*.
 
Czy angielski ma konkurencję? Zwyczajowo na drugim miejscu figurował hiszpański. Jednak według raportu Bloomberga „The Languages of business" z sierpnia 2011 roku wynika, że obecnie zajmuje on dopiero czwartą pozycję, ustępując przede wszystkim mandaryńskiemu z ponad miliardem użytkowników. Nie da się ukryć, że chińska gospodarka jest w chwili obecnej jedną z najdynamiczniej rozwijających się, a chiński rynek wciąż przyciąga nowych graczy. Co ciekawe, kolejne miejsca zajmuje język francuski z 68 milionami użytkowników w 27 krajach, w których jest to język urzędowy, oraz arabski, który ma ponad 220 milionów użytkowników. Tak więc pomimo 329 milionów osób władających językiem hiszpańskim, język ten uplasował się dopiero na czwartej pozycji. Przytoczony ranking Bloomberga opiera się nie tylko na liczbie osób władających danym językiem w sposób natywny, ale na znacznie większej ilości czynników. Zastosowany system punktowy uwzględnia również takie czynniki jak liczba krajów, w których dany język jest językiem oficjalnym, wskaźniki ekonomiczne, poziom wykształcenia populacji, poziome rozwoju technologicznego, oraz wiele innych powiązanych.
 
Według przewidywań organizacji OECD do roku 2030 wśród sześciu największych gospodarek świata znajdą się Chiny, USA, Indie, Japonia, Brazylia oraz Rosja. W związku tym jasnym jest, że znajomość języków obowiązujących w tych krajach z pewnością zwiększy szanse na otrzymanie intratnej posady w firmach działających na rynkach międzynarodowych...
 
Kieszonkowe słowniki electroniczne ECTACO.
Ectaco International, Inc. w Polsce:

Poniedziałek - Piątek w godz. 10:00 - 17:00
tel: 69-289-29-12, e-mail: karol.s@ectacoinc.pl 

  

www.ectacoinc.pl , www.slownik-elektroniczny.pl